Szolgáltatás ára:

6 000 Ft

Szolgáltatás tartalma:

Alap vízkémiai paraméterek vizsgálata

Szolgáltatás leírása:

Amennyiben ezt a szolgáltatásunkat választja, a vízmintavételt Önnek kell elvégeznie, és a mintát eljuttatnia hozzánk (Taliándörögd, Kossuth Lajos u. 51.). A mérési eredményeket és a vízminőségre vonatkozó értékelést, mely a vízminőség alapján a víz lehetséges felhasználási területeit röviden bemutatja, postán vagy elektronikus úton (e-mailben) küldjük el Önnek.

Hozott minta esetén minden esetben telefonos egyeztetés szükséges a mintaátvétel időpontjára vonatkozóan.

Lehetőség van arra is, hogy a mintavételt Ön végzi el, de a szállítást mi végezzük, ebben az esetben elmegyünk a vízmintáért és 70 Ft/km-es kiszállási díjat számítunk fel az elemzés díján felül.

A vízmintavétel szakszerű elvégzése nagyon fontos, ezért kérjük, hogy a mintavételezésnél a következőket tartsa be:

 

Mintavételi eljárás (kattintson a részletekért)

A vízmintát 1,5 l-es ízesítetlen ásványvizes palackba töltse úgy, hogy az üres ásványvizes palackot (és a kupak belsejét) a mintavétel előtt legalább 3X öblítse ki a kút vizével. A mintavételnél töltse teljesen tele vízzel az ásványvizes palackot, és a kupakot úgy csavarja rá a palackra, hogy levegő buborék ne maradjon a palackban. Ehhez vagy „púposra” kell tölteni a palackot és óvatosan ráhelyezni a kupakot majd rácsavarni, vagy a kupak rácsavarása közben a palack enyhe, de fokozódó összenyomásával vizet kell túlfolyatni a palack peremén és közben rácsavarni a kupakot. A mintákat a mintavétel után minél hamarabb (lehetőleg még a mintavétel napján) szállítsa, vagy küldje el hozzánk, és a mintát próbálja meg állandó hőmérsékleten tartani (pl: sok újságpapírba csavarva).

Szabvány szerint a mintavételt megelőzően a kútban lévő víztérfogat háromszorosát ki kell szivattyúzni a kútból (ezzel eltávolítjuk a kútból a pangó vizet, és kissé átöblítjük a kútszerkezetet a vízadó réteg vizével). A mintavételt ez után az úgynevezett tisztítószivattyúzás után kell elvégezni. A kútban lévő víztérfogat háromszorosát a következő képlet segítségével számíthatja ki:

V= 0,314 x (0,05*átm)2 x (Talp-Vsz)

ahol:

V = Kiszivattyúzandó vízmennyiség literben

Vsz = A kútban mért vízszint a felszíntől számítva cm-ben

Talp =A kút talpmélysége (=kút alja) a felszíntől számítva cm-ben

átm = a kút átmérője cm-ben

Amennyiben Önnek ásott kútja van, és az átlagos napi vízfelhasználása során nem szokta a kútban lévő teljes víztérfogat legalább 50%-át kitermelni, úgy a vízmintavételt a szokásos vízhasználat közben javasolt elvégezni tisztítószivattyúzás nélkül, mivel ebben az esetben a tisztítószivattyúzás utáni vízminőség nem feltétlenül egyezik meg az Ön által „normális” körülmények között felhasznált víz minőségével.

Amennyiben a kútja „rosszul adja” a vizet, és tisztítószivattyúzás közben a háromszoros térfogat elérése előtt leürül, akkor várja meg míg a vízszint visszaáll a szivattyúzás kezdete körüli értékre és vegye meg a vízmintát a frissen visszatöltődött vízből.

 

Hozott mintákból a következő paraméterek vizsgálatát végezzük el:

pH, vezetőképesség, ORP, össz. keménység, karbonát keménység, nitrát, nitrit, ammónium, hidrogén-karbonát, foszfát, szulfát, klorid, kálium

Ezeknek a paramétereknek az együttes ismerete alapján a kút vizéről általában nagyon sok minden elmondható azon felül is, hogy az adott komponens koncentrációja hogy viszonyul az aktuális jogilag definiált határértékekhez. Ha megrendeli vízminőség vizsgálati szolgáltatásunkat, egy részletes kiértékelést is kap az eredmények mellé. A kiértékelésben leírjuk Önnek, hogy a kút vizét minősége alapján mire lehet felhasználni, ezen felül, bizonyos ionarányok figyelembevételével megpróbálunk becslést adni a kút vízminőségét leginkább veszélyeztető tényezőkről, a lehetséges szennyező források jellegéről.

A helyes kiértékelést segíti, ha a minta mellett rendelkezésünkre bocsájt, pár a mintavételre vonatkozó adatot is, melyeket az alábbiakban foglaltunk össze.

 

Mintavételi adatok (kattintson a részletekért)
  • Kút talpmélysége a terepszinttől cm-ben megadva
  • Kút vízszintje a terepszinttől (szivattyúzás előtt) cm-ben megadva
  • Kút átmérője cm-ben megadva
  • mintavétel előtt kiszivattyúzott vízmennyiség
  • Kút helye, lehetőleg koordináták megadásával (Ha nem rendelkezik olyan készülékkel (okostelefon, gps) melyről közvetlenül le tudja olvasni a koordinátákat, az alábbi linken található térképet átváltva műhold nézetre meg tudja keresni kútjának körülbelüli helyét, és a pontra kattintva leolvashatja a koordinátákat: http://www.futas.net/hungary/gps-geokoordinatak.php)

 

Természetesen, ezeket az adatokat nem kötelező megadnia, de ha tudjuk a kútra vonatkozó alap adatokat, pontosabb kiértékelést tudunk készíteni.

Fontos megjegyezni, hogy egy talajvíz kút bizonyos kémiai paraméterei évszakos ingadozást, illetve időben jelentős változékonyságot mutathatnak, ezért ha biztos akar lenni a saját kútja vízminőségét illetően időnként érdemes újra és újra megmérni vagy megméretni egyes paramétereket. Általában, ha elvégzünk egy elemzést kora tavasszal – nyár elején (egy csapadékosabb periódus utáni magasabb talajvíz állásnál) és egy másik elemzést nyár végén – kora ősszel (egy hosszabb száraz időszak után alacsony talajvíz állásnál), akkor az évszakos vízminőség ingadozás szélső értékei megmutatkozhatnak.

Tipp: Több cég is kínál viszonylag olcsón (10 000 Ft körüli összegért) beszerezhető vezetőképesség mérő műszereket, melyek segítségével saját maga is ellenőrizheti a kútja vízminőségi állapotának időbeli változékonyságát. Ha rendszeresen megméri a kútvíz vezetőképesség értékét, és jelentős ingadozásokat nem tapasztal (az értékek évszaktól és vízszinttől függetlenül a mért átlagtól nem térnek el jobban, mint 20%), akkor a kútvíz viszonylag egyenletes minőségű (nincs szükség rendszeres vízkémiai mérések elvégeztetésére), ha jelentős ingadozások mutatkoznak az azt jelenti, hogy a kútvíz oldott ásványi anyag tartalma változékony, így több kémiai elemzésre van szükség a vízminőség megítéléséhez.

Laboratóriumunk nem NAH által akkreditált vizsgáló laboratórium, így hivatalos eljárásokban az általunk mért értékek nem használhatóak fel.

Vissza a lakossági szolgáltatásokhoz